Zpráva o činnosti – 2007

Zpráva o stavu a činnosti OP SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí o.s., pro Výroční valnou hromadu konanou dne 28. prosince 2007 od 18:00 hodin v hotelu JIŘIČKA v Brandýse nad Orlicí.

Vážení hosté, milí slávisté,

s potěšením vás i já vítám na jednání nejvyššího orgánu občanského sdružení Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí. Zvláště si považujeme účasti těch hostů, kteří, ač jiné víry přišli, neboť jistě je to pro ně určité sebezapření.

Cílem dnešní výroční valné hromady je ve stručnosti, zhodnotit uplynulé období od poslední VVH, která se konala 29. prosince roku 2006 zde, stanovit program na příští rok a po diskusi a hlasování se ve formě usnesení dohodnout na závěrech z toho plynoucích. Ty pak budou pro všechny členy sdružení závazné.

Z pohledu subjektu pro který jsme vlastně před lety vznikli a který je středem našeho zájmu, to je dnes Sportovní klub SLAVIA Praha fotbal akciová společnost, se oproti jiným létům může srdíčko slávistovo tetelit radostí – SLAVIA je podzimním mistrem Gambrinus ligy, SLAVIA dosáhla slušných mezinárodních výsledků v CHL, ve skupina si připsala více bodů než v minulosti jiné naše klubové týmy a bude hrát v jarní části poháru UEFA. SLAVIA bude mít už brzy nový stadion na tradičním místě ve Vršovicích v EDENU.

V minulém období se objevila zpráva, že se změnili vlastnické poměry k akciové společnosti. Majoritním vlastníkem už není britská firma ENIC, prostřednictvím investiční společnosti KEY INVESTMENTS má majoritu 61% dosud neznámý vlastník. I když je v této zemi možné ledasco, přeci jen by postrádalo logiku, pokud by si někdo koupil fotbalový klub a neměl na mysli jeho rozvoj. Považuji za nutné, zmínit dnes v úvodu slávistické úspěchy, ne snad proto, že v minulých letech to takhle nebylo, ale proto abych i navodil další z témat do diskuse, která bude otevřena v závěru dnešního jednáni.

*

Teď už se ale vrátím k záležitostem, které dle stanov musí tato valná hromada projednat.
Vždy, když se připravuji na výroční valnou hromadu, vracím se tak trochu do historie více či méně vzdálené a při tom si připomenu mnohá jména skvělých slávistů a kamarádů, kteří už tady dnes s námi nejsou. Snad je ani nemusím vyjmenovávat, jistě si ti všichni zaslouží, abychom si na ně právě dnes na tomto fóru, vzpomněli a jejich památce věnovali několik okamžiků. Tahle vzpomínka musí patřit také dvěma slavným postavám slávistického fotbalu minulého století, které opustili letos tento svět a jež jsme měli tu čest poznat osobně u nás v Brandýse. Jsou to Míla Štádler a Olexa Bokšaj. V adventním čase také ztratil Brandýs velkou osobnost zdejšího sportu, Vladimíra Bartoše. Jistě by byl dnes tady mezi námi.
Prosím povstaňte a zavzpomínejte.

*

Poslední výroční valná hromada přijala toto usnesení:
Schválila zprávu o činnosti a stavu OP v r. 2006, program OP na r. 2007, výši členských příspěvků, prodloužila mandát tehdejšímu výboru do 31.3. a uložila výboru OP:
1. Organizovat činnost OP tak, aby byl splněn program na r.2007.
2. Zajistit přepracování stanov OP v souladu s právními předpisy do 31.1., zajistit jejich projednání v plénu v únoru a předložit je ke schválení na MVH konané do konce března.
3. Na MVH v březnu zajistit zvolení nového výboru, pokud takový požadavek z pléna nebo výboru vzejde.
4. Pokračovat v propagaci naší odbočky na internetu a v regionálním tisku.
5. Hledat možnosti spolupráce s odbočkami v regionu i v celé ČR, v této souvislosti nadále rozvíjet nadstandardní vztahy s odbočkou Česká Třebová.
6. Zajistit předložení pokladní a revizní zprávy za rok 2006 členské schůzi nejdéle do února 2007. Obě nechat schválit, případně neschválené řešit.

Již při prvním poslechu textu usnesení minulé VVH je zřejmé, že usnesení bylo v průběhu roku naplněno. Vraťme se ale k jeho jednotlivým závěrům podrobněji.

*

9. března se konala mimořádná valná hromada, ta měla dva zásadní cíle, mající velký význam pro spolek do budoucnosti a to volbu nového výboru OP a schválení nových stanov. Původní výbor „přesluhoval“ obvyklé volební období a i když mu výroční valné hromady, v souladu s tehdejšími stanovami, celkem ochotně mandát prodlužovaly, jevilo se jako standardní a „slušné“, vyhlásit řádné volby. Navíc, po letech ve funkci pokladníka, chtěl už končit přítel Jarda Cejpek. Nový výbor byl mimořádnou valnou hromadou zvolen ve složení Jaroslav Beneš st., Miroslav Frydrych, Mgr. Antonín Sláma, Petr Tomášek a Josef Vondrka. Došlo tedy ke změně, ne snad jen kosmetické, novými členy výboru se stali Mirek Frydrych a Tonda Sláma. Výbor pak zvolil předsedou Josefa Vondrku, místopředsedou Jaroslava Beneše, sekretářem Petra Tomáška, pokladníkem Miroslava Frydrycha a revizorem účtů Antonína Slámu. Podle výsledků hlasování dostal výbor od členské základny velmi silný mandát. Podstatnější ale je, že plynule navázal na práci toho minulého a jistě mohu říci i za jeho ostatní členy, že nehodlá polevovat. Každý člen OP ale může dnes a ne jen dnes, hodnotit práci výboru tak jak ji vidí, já ale doufám v drtivé většině v hodnocení kladná.

Potřebu úpravy stanov přinesla doba v podobě nových právních předpisů, které mimo jiné stanovily, že ve jméně občanského sdružení se musí objevit toto označení ať již jako zkratka, nebo v plném textu. My jsme volili tu první variantu, takže za naším jménem přibyla písmena o.s. Samozřejmě, že když už bylo nutné podstoupit proceduru schvalování stanov, ne jen ve spolku ale i na MV ČR, byla tato možnost využita k jejich téměř úplnému přepracování a sdružení má dnes stanovy, podle kterých může a já doufám, že také bude, fungovat ještě mnoho let. I když jsme novým stanovám věnovali mnoho práce, zvláště přítel Karel Baborák, objevila se na květnové ČS sice ex post, ale přeci jen, připomínka přítele pokladníka týkající se formulace o vedení účetnictví spolku. Na první pohled se mohla zdát i oprávněná, po hlubším právním rozboru, který provedl Karel Baborák, doktor všeho práva, se ukázalo, že tomu tak není. Blíže o tom v diskusi.

Stanovy jsme v etapě příprav podrobně probírali, jsou přístupné i veřejně, stejně bych ale připomněl, že je dobré, občas do nich nahlédnout, zvláště do článku IV., který pojednává o tom, proč vlastně existujeme.

K členské základně. Od minulé VVH přibyl jeden nový člen, Lubor Jiroušek, a tak je nás nyní 37. Věkový průměr je 54,5 let, nejstaršímu členovi je 82, nejmladšímu 23 let. Propastný rozdíl, až by se zdálo, že to nemůže fungovat, ale jak vidno, i to je možné. Ten věkový průměr, který jsem zmínil, možná nevzbuzuje velký optimismus, ale také ho není třeba považovat za tragedii. Dá se na něj pohlížet z více úhlů a jedním z nich může být i stále se zvyšující průměrná délka lidského života u nás. I přesto bychom se ale měli více věnovat ne snad náboru, ale spíše typování mladších kandidátu na členství, hlavně z pohledu zachování kontinuity spolku v budoucnosti. A také dbát na to, aby si každý člen našel to svoje místečko a aby byl a také se cítil prospěšným. Samozřejmě, prvním předpokladem je mít zájem o spolek a chuť něco dělat, bez toho to nepůjde.

Organizační struktura sdružení se nezměnila, naopak byla potvrzena přijetím nových stanov, z nichž vyplývá, že nejvyšším orgánem je valná hromada členů, ta rozhoduje o zásadních záležitostech, pak je to členská schůze, jejíž jakousi prodlouženou rukou je výbor a nejnižšími články jsou volení funkcionáři a pak také nově, tak zvané pomocné orgány. To jsou ty organizační výbory, které členská schůze jmenuje jednorázově k zajištění jednotlivých akcí. Je tak uváděna v život myšlenka přítele Milana Neseta na určitou formalizaci některých činností. Držíme se osvědčené letité praxe, protože není potřeba spravovat to co funguje a tak nejvíce využívaným nástrojem řízení je členská schůze. Ta se schází se železnou pravidelností jedenkrát měsíčně a v podstatě rozhoduje o veškerém dění mezi schůzemi. Schůze výboru jsou svolávány jen výjimečně, nebývá k nim důvod, ostatně v době současných komunikačních možností lze mnohé řešit těmito cestami.

A navíc a to považuji za velmi důležité, potkáváme se i mimo schůze, třeba v tomto hotelu – mnohý dobrý nápad už tady vznikl. Domnívám se, že spolková demokracie je v tomto smyslu naplňována vrchovatě. Každý člen má dostatek prostoru k uplatnění svých názoru na oficiální platformě a nebývají smeteny ani myšlenky a názory, pokud mají hlavu a patu, vznikající občas i mimo tuto platformu.

Propracovaná organizační struktura musí ale stát na nějakém základu, jinak by nemohla fungovat. Tím základem jsou přirozeně korektní osobní vztahy. Znáte to jistě i z běžného života. Účelový spolek má předpoklady, obvykle členy pojí jediný výrazný zájem, pro který vlastně vznikl. Dbejme důsledně na to, aby vztahy mezi jednotlivci uvnitř spolku byly přátelské až kamarádské, se vším co z toho plyne. Uvědomme si, že především tolerance je vlastnost, která nám v tomto smyslu pomůže. Zvláště vztahy mezi nejmladšími a těmi starším je třeba takto chápat a pěstovat, protože jde o budoucnost. Ta doba, kdy mladí budou muset nastoupit na naše místa, není až tak daleko.

*

Ekonomická situace sdružení je saturovaná. Samozřejmě, že ne na věky, ale jen na dohlédnutelnou dobu, dejme tomu jednoho roku. Právě proto je nutné se jí také zabývat a to ne jen dnes, spíše průběžně. Sdružení má v podstatě tři zdroje příjmů a to členské příspěvky, sponzorské dary a dotace z veřejných rozpočtů. Naše členské příspěvky jsou stanoveny na 30,- Kč měsíčně u ekonomicky aktivních a 15,- Kč u důchodců starobních i jiných a studentů. Pro letošní rok nenavrhujeme jejich zvýšení, ale je potřeba na ně nahlížet jako na minimální a uvědomit si, že je to hodnota například pouze třech až pěti krabiček cigaret za rok. Členské příspěvky Fotbalovému oddílu očekáváme ve výši letošního roku i s naší výhodou, že větší část zůstává ve spolkové pokladně.

Zatím se nám dařilo získávat finanční dary z privátní sféry tak, abychom mohli pokrýt všechny plánované akce, ale situace se mění a současné zdroje už zítra nemusí být k dispozici. A tak je třeba a já apeluji na ty, kdož nějaké možnosti mají, aby se je snažil hledat a využít ve prospěch naší SLAVIE. Finanční prostředky z veřejných rozpočtů, to je pro nás dotace z rozpočtu města. Musím říci, že město se v tomto směru chovalo a chová velmi vstřícně, no aby taky ne a právem mu patří naše poděkování.

*

Našim základním cílem, jak je uvedeno ve stanovách, je propagace SK SLAVIA Praha. Jak jsme vnímáni v našem okolí my jako spolek, tak je pak vnímána i SLAVIA. Čili, když jsme na veřejnosti „vidět“, je „vidět“ SK SLAVIA. Samozřejmě, že vždy se najdou možnosti ke zlepšování, ale myslím, že v tomhle směru se daří. Zvláště naše webové stránky jsou velmi slušně navštěvovány,právě dnes bylo dosaženo hranice pěti tisíc přístupů. Míšovi Janáčkovi patří naše poděkování, za to kvantum práce a času, který nám věnuje. Na dobré úrovni je vedena propagační vitrína tady ve městě, nyní práce především Jardy Beneše sen. Jako u webu i tady je ale podstatné, jednoduše řečeno, mít tam co dát. A to už je horší. Stará se jen velmi omezený okruh lidí, nikoho dalšího nenapadne, že by také mohl něco zkusit. A řeči já neumím obstojí jen částečně. Protože kdo umí? Všechno se musí tvrdě odpracovat. Naše sdružení má trochu štěstí, že má člena profesí novináře, Jardu Hubeného, takže jsme při všech příležitostech prezentováni také v OD. Dlužni ale jsme zdejší sportovní veřejnosti besedy se zajímavými osobnostmi ze SLAVIE, ale všichni víte, že to není záležitost z různých důvodů jednoduchá, navíc, osobně se domnívám, že zájem veřejnosti bývá přeceňován.

Naše občanské sdružení má právní subjektivitu, takže může docela dobře fungovat zcela samostatně a nezávisle. Je ale přirozené, že jsme a chceme být nějakým způsobem propojeni s SK SLAVIA a.s., byť je to v současnosti propojení trochu kostrbaté. Takže jsme členy FO SK SLAVIA Praha a ten je kolektivním členem FANKLUBU SK SLAVIA Praha. FANKLUB je partnerem SK SLAVIA Praha a.s. K práci FO je možné mít připomínky i přesto, že naším členem je jeho místopředseda. Více by nám měli pomáhat například se pořádáním besed, očekávali jsme i větší pomoc při zajišťování vstupenek na pohárové zápasy, také se zdálo, že FO měl být daleko výraznější při zajišťování permanentních vstupenek na nový stadion, alespoň mohl zjistit a informovat, proč už druhý den prodeje nebyla k mání ta „lepší“ místa. To jsem si vyzkoušel na vlastní kůži. Zkrátka, ve Fotbalovém oddílu chybí více výrazných osobností, to je zřejmé. My co pamatujeme vývoj Fotbalového oddílu od sedmdesátých let minulého století, bychom o osobnostech mohli vyprávět.

*

Faktický stav je ale nyní takový, že se zdá, jako kdyby Fanklubu docházel dech, však těch přímých členů má několikanásobně méně než FO. Pražský klub přátel fotbalové SLAVIE, což je parta kolem pí Blanky Zíkové, snad prý zvažuje návrat do Fotbalového oddílu, ani jim členská základna neroste. Takže se může stát, že ten prapor bude ležet na ulici a půjde o to, zda se FO nějakým způsobem zkonsoliduje a dokáže ho zvednout. V této souvislosti je také relevantní informace, že generální ředitel a.s. Mgr. Petr Doležal nehodlá preferovat či potlačovat žádný fanouškovský subjekt.

I přes tento, ne zrovna optimální stav, my jako brandýská odbočka, patříme do Fotbalového oddílu SK SLAVIA Praha. Je přeci přirozené, že pokud fandíme nějakému klubu, tak chceme být jeho členy a jiná možnost, než tato forma neexistuje. Považuji už skoro za folklor, pokud se ještě objevují nápady typu nebudeme platit do Prahy atd. Je to nepochopení podstaty a to už nemluvím o tom, že takové myšlenky jdou proti našim stanovám.

*

Pokud bych se vrátil k našemu programu jednotlivých akcí na letošní rok, mohu konstatovat, že byl bezezbytku naplněn. Myslím, že není nutné je všechny vyjmenovávat, vcelku podrobně jsme je hodnotili na členských schůzích a ty hlavní byly veřejně prezentovány různými formami. Důležité je, že jsme nezaznamenali žádný vyloženě organizační propadák, pouze ve dvou případech nám nepřálo počasí tak, jak jsme byli zvyklí. Mám na mysli obě cyklistické záležitosti. Úplná spokojenost nepanovala ani s podzimní společenskou akci, zvláště z hlediska gastronomických služeb, které nám byly tehdy poskytnuty.

Snad bych připomněl jen „novinky“ a sice matiné s kronikami a videonahrávkami, líbilo se a považuji za velice prospěšné, občas se třeba tímto způsobem do spolkové historie vrátit a hledat v ní nějaké poučení. Novou akcí bylo také bowlingové trojutkání se slávisty z České Třebové a Kolína v Kutné Hoře. Vydařilo se, zjistili jsme, že bezvadní slávisté jsou ne jen ve Třebové, ale i v Kolíně. Sportovní pětiboj s Českou Třebovou sice nebyl novinkou, ale nové bylo, že jsme děsně těsně zvítězili. Pomalu už nenajdete pamětníka, kdy jsme vyhráli naposledy, jestli vůbec někdy a tak máme radost ještě dnes. Je příjemné konstatovat, že několik našich akcí má už své pevné místo ve společenském životě města a jsou veřejností každoročně očekávány.

*

Nyní si dovolím obrátit vaši pozornost k návrhu programu na rok 2008. Bude to mimochodem dvacátý sedmý rok organizované činnosti slávistů v Brandýse. V období příprav výroční valné hromady se z pléna neobjevily nové nápady a tak se program přidrží osvědčeného modelu z minulých let. Na začátek roku máme příslib k návštěvě našich členských schůzí od trenéra slávistického dorostu Jiřího Saňáka a archiváře SLAVIE Karla Zusky, chceme s nimi udělat besedu. Už je skoro jisté, že na únorovou ČS přijede Karel Zuska. Na sobotu 22. března by připadl 10. ročník mariášového turnaje. Někdy v březnu je třeba počítat se slavnostním otevřením stadionu v EDENU. Máme objednáno čtyřicet vstupenek a věříme, že je dostaneme, kdo jiný by u toho měl být, když ne členové. My je sami nevyužijeme, takž nabízíme účast přátelům z České Třebové. V sobotu 5. dubna by mohl být bowlingový turnaj odboček, dohodneme s kolínskými, zda budou opět pořadateli, nebo jestli převezmeme pořadatelství my. Objevuje se i další možnost, buduje se totiž nová herna v České Třebové. Podle úplně čerstvé informace se kolínští pravděpodobně akce ujmou jako pořadatelé. Od prvního do 5. května máme rezervovánu boudu ve Strážném v Krkonoších. Na polovinu června, na sobotu 15., plánujeme pětiboj s odbočkou ČT, letos jsme hostiteli. Předposlední nebo poslední červnový víkend lze očekávat setkání slávistických odboček, asi v Lázních Bělohrad. Na týden od 28. června do 5.července je plánována cykloexpedice i když výhoda dvou státních svátků v tomto týdnu v příštím roce bohužel odpadla. Pokud bude potřeba využít obytný vůz Mirka Frydrycha, pak ovšem jiný termín není možný. V sobotu 2. srpna se bude konat 24. ročník dorosteneckého fotbalového turnaje O putovní pohár OP. 8. ročník cykloakce je zatím zapsán na sobotu 27. září, státní svátek je až v neděli, sobota se zdá výhodnější. U této akce se objevili názory, že termín je dost pozdní a tak Pepa Diblík krajský náčelník cykloturistů navrhuje 28. červen, ten ale koliduje jednak se setkáním odboček a také s naším týdnem na kolech a pak 6. září, ale tady je kolize s brandýským Mámením.

Bylo by dobře, kdybychom už dnes stanovili ten správný termín. 4. ročník Brandejské koule se bude konat v pondělí 17. listopadu, to je státní svátek. 21. listopadu pak bowlingové utkání s odbočkou Česká Třebová. V závěru roku pak ty známé a tradiční spolkové akce. Výroční valná hromada se bude konat v sobotu 27. prosince.

*

Nezmínil jsem se ještě třeba o CYKLOGLACENSIS, Dnu regionu a dalších cyklistických akcích. Ani o bowlingové lize, v niž máme dva týmy, ty jistě budou pokračovat i v příštím ročníku. Dál se budeme scházet vždy ve středu na nohejbale a v letním období v neděli na Mítkově, tam provozujeme sport, který se občas vzdáleně podobá tenisu.

Snad si v tom příštím roce i více užijeme slávistického fotbalu. Jak víte koupili jsme pro sdružení dvě permanentní vstupenky do EDENU, k tomu jsou tady ještě čtyři privátní našich členů. Za sebe říkám, že pokud ta moje bude volná, samozřejmě ji komukoliv ze spolku půjčím.

Program bude vyvěšen na našich internetových stránkách, pro ty, kteří nemají přístup, připravíme písemnou formu. Všem doporučuji zapsat do deníčků.

Splnění tohoto programu vyžaduje dobré organizační zázemí. Myslím, že ho v členské schůzi a výboru máme, navíc, na některé akce budou jmenovány organizační výbory. Často je to rutina, protože už máme něco za sebou, vždycky je to ale práce. A tady chci apelovat na celou členskou základnu, aby se více zajímala právě o tu práci. Je jasné, že nikdy nepůjde o nějaké rovnoměrné rozdělení úkolů, ale to rozložení by mělo být širší. Zkrátka, každý by měl být ve spolku „vidět“, i veřejnost by o každém z nás měla mít jasno – to je slávista.

Je jenom na nás co chceme, nebo nechceme, je také ale jenom na nás, co dokážeme. Když už se ale pro něco rozhodneme, tak se tomu věnujme nejlépe jak to jen jde.

Jsem rád, že mohu konstatovat, že náš Odbor přátel je celkově v dobré kondici. Prokázal to svojí činností v minulém období. Má členskou základnu a orgány, s nimiž je připraven i na budoucnost. Jde správným směrem a není třeba žádné korekce. V závěru bych už jen chtěl poděkovat všem našim členům za jejich práci pro SLAVII, výboru, mým nejbližším spolupracovníkům, za dobrou spolupráci a pochopení. Naše poděkování patří městu Brandýs za poskytnutí dotace a také všem sponzorům z privátní sféry za poskytnutí finančních darů. Poděkovat chci také těm, kteří projevili jakoukoliv vstřícnost vůči brandýské SLAVII.

*

Vážení hosté, milí slávisté,
dovolte, abych vám všem, na prahu roku 2008, popřál dobrého, zdraví, vykročení tou správnou nohou, přičemž která to je ponechávám na vás, hodně štěstí, hodně peněz a ještě více radosti z čehokoli. Totéž prosím vyřiďte i svým blízkým.

AŤ ŽIJE VĚČNÁ SLAVIA!

V Brandýse nad Orlicí
prosinec 2007
Josef Vondrka

V kategorii Historie

Příspěvek zaslal/a admin on 20.6.2009

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky