Stanovy OP SK Slavia Praha v Brandýse nad Orlicí o.s.

Stanovy Odboru přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí o.s.

logo_brandys 

I.
Název občanského sdružení

Název sdružení dle § 6, odst. 2, zákona č.83/1990 Sb., ve znění novely zní „Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí o.s.“. (dále jen obecně občanské sdružení).

II.
Sídlo občanského sdružení

Sídlem občanského sdružení je Komenského náměstí 203, 561 12 Brandýs nad Orlicí.

 

III.
Doba trvání občanského sdružení

Občanské sdružení se zřizuje na dobu neurčitou.

 

IV.
Předmět činnosti občanského sdružení

Hlavním předmětem činnosti občanského sdružení je:
1.Podpora a propagace SK SLAVIA Praha-fotbal a.s.
2.Organizování a zajištění všech činností souvisejících s tradicemi Fotbalového oddílu SK SLAVIA Praha – odboru přátel.
3. Stálá a trvalá péče o spolupráci se subjekty se stejným obsahem zaměření.
4. Organizování vzdělávacích, sportovních a společenských aktivit souvisejících s  výše uvedenými činnostmi.
5. Propagace města Brandýsa nad Orlicí.
6. Získávání nových členů pro činnost občanského sdružení v souladu s jeho obsahovou náplní.
Mimo tyto hlavní předměty činnosti jsou to další cíle a úkoly občanského sdružení v souladu s rozhodnutím vrcholného orgánu sdružení.

 

V.
Členství v občanském sdružení

Členem občanského sdružení se může stát každá fyzická osoba, která se dobrovolně rozhodla vstoupit do občanského sdružení, souhlasí s cíli a posláním sdružení a podá písemnou žádost (přihlášku) o přijetí za člena občanského sdružení výboru sdružení.
O členství rozhoduje členská schůze občanského sdružení prostou většinou přítomných členů. V případě jejího nesouhlasu je tato žádost (přihláška) postoupena vrcholnému orgánu občanského sdružení, ten rozhoduje prostou většinou přítomných členů. Členem občanského sdružení se stává osoba ucházející se o členství tím dnem, kdy bylo rozhodnuto kladně o jejím přijetí do sdružení.
Každý člen občanského sdružení má právo vystoupit z občanského sdružení, nemá však nárok na vrácení zaplacených členských příspěvků a jím pro sdružení poskytnutých finančních a věcných darů.
Dále se členství v občanském sdružení řídí zejména těmito zásadami:
– při vstupu musí nový člen písemně prohlásit, že přistupuje ke stanovám občanského sdružení,
– členství zaniká výpovědí člena, odnětím členství, případně úmrtím,
– výpovědní lhůta je jednoměsíční a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi členské schůzi prostřednictvím předsedy sdružení,
– každý člen občanského sdružení je povinen napomáhat podle svých možností činnosti sdružení,
– každý člen občanského sdružení má právo kontrolovat činnost sdružení a podílet se rovným dílem na výsledcích jeho práce,
– na výzvu předsedy občanského sdružení jsou členové povinni v rámci svých možností a schopností aktivně napomáhat ke splnění předmětu činnosti sdružení.

 

VI.
Orgány občanského sdružení

Subjekty, které jsou orgány občanského sdružení:
A) Valná hromada členů.
B) Členská schůze.
C) Výbor občanského sdružení.
D) Předseda a místopředseda občanského sdružení.
E) Revizor účtů.
F) Pomocné orgány občanského sdružení.

 

A) Valná hromada členů

Vrcholným orgánem občanského sdružení je valná hromada členů (dále jen VHČ). Valnou hromadu členů tvoří všichni členové občanského sdružení. VHČ se schází nejméně jednou ročně a svolává ji:
– výbor občanského sdružení,
– předseda občanského sdružení, pokud o to požádá alespoň jedna třetina členů sdružení.
Do působnosti VHČ patří zejména:
– schvalování stanov občanského sdružení,
– volby a odvolávání členů výboru,
– schvalování výroční zprávy o hospodaření a činnosti občanského sdružení,
– stanovení výše členských příspěvků pro členy občanského sdružení a povinnost platit tyto příspěvky,
– odnětí členství členu občanského sdružení,
– další otázky, pokud tak určují stanovy občanského sdružení, nebo rozhodne VHČ,
– delegace svých pravomocí na členskou schůzi občanského sdružení, nebo výbor občanského sdružení, a to pro každý případ zvlášť,
– schvalování jednacího a volebního řádu VHČ,
– udělení čestného členství.
VHČ je způsobilá se usnášet, pokud byla svolána v řádném termínu, a to alespoň patnáct dní předem a pokud je přítomna více než polovina všech členů občanského sdružení. Pokud se VHČ nesejde do třiceti minut od vyhlášeného začátku zasedání, je usnášení schopná, je-li přítomno alespoň deset procent členů občanského sdružení. VHČ může delegovat schvalování výroční zprávy občanského sdružení na členskou schůzi sdružení.
VHČ rozhoduje prostou většinou přítomných členů. Každý člen občanského sdružení má jeden hlas. Jednání VHČ jsou neveřejná, pokud VHČ nerozhodne jinak. K takovému rozhodnutí je nutná prostá většina přítomných členů občanského sdružení.
Jednání VHČ se řídí jednacím a volebním řádem, navrženým výborem občanského sdružení a schvalovaným na začátku VHČ.

 

B) Členská schůze

Členská schůze občanského sdružení je řídícím orgánem sdružení. Členská schůze řídí činnost občanského sdružení mezi jednotlivými VHČ. Je oprávněna zřídit čestné a pomocné orgány občanského sdružení.
Členská schůze občanského sdružení rozhoduje prostou většinou přítomných členů.
Každý z členů občanského sdružení má při hlasování jeden hlas, při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.
Členská schůze se schází jednou za měsíc, každý druhý pátek v příslušném kalendářním měsíci, pokud členská schůze nestanoví jinak, a postupuje podle plánu práce schváleného VHČ.
V případě naléhavé potřeby jednat mimo členskou schůzi nad stanovený časový rozvrh, svolává tuto mimořádnou členskou schůzi předseda občanského sdružení. Dále se členská schůze schází na návrh nejméně jedné třetiny členů občanského sdružení.
V případě nepřítomnosti předsedy občanského sdružení jej zastupuje místopředseda sdružení, nebo na základě zmocnění předsedy občanského sdružení další člen výboru sdružení. Předseda a místopředseda řídí činnost občanského sdružení podle stanov sdružení.
Z jednání členské schůze se vždy pořizuje zápis.

 

C) Výbor

Je ustaven volbou VHČ a je zpravidla pětičlenný.
Výbor je výkonným orgánem občanského sdružení. Ze svého středu volí:
– předsedu občanského sdružení,
– místopředsedu občanského sdružení,
– sekretáře občanského sdružení,
– pokladníka občanského sdružení.
Na návrh výboru volí VHČ samostatně revizora účtů.
Výbor řídí činnost občanského sdružení mezi jednotlivými členskými schůzemi sdružení. Členové výboru jsou voleni na období čtyř let, pokud VHČ nerozhodne jinak. O všech finančních vydáních rozhoduje mezi členskými schůzemi výbor občanského sdružení.

 

D) Předseda a místopředseda

Statutárním orgánem občanského sdružení je předseda a v dále uvedeném případě místopředseda sdružení.
Předseda občanského sdružení jedná ve všech věcech spojených s činností sdružení. Řídí činnost občanského sdružení podle stanov sdružení. Vstupuje za občanské sdružení do právních vztahů, jejich změn a skončení. V případě nepřítomnosti předsedy, na základě jím uděleného zmocnění, jej zastupuje místopředseda občanského sdružení. Podepisování za občanské sdružení se děje tak, že k názvu občanského sdružení, případně otisku razítka, připojí předseda (místopředseda) svůj podpis.

 

E) Revizor účtů

Vykonává revizní činnost nad vedením účetnictví ve smyslu vztažných právních předpisů, zejména zákona o účetnictví v platném znění.

 

F) Pomocné orgány

Pomocné orgány občanského sdružení jsou dočasná seskupení členů, zřízená za účelem realizace konkrétního úkolu nebo záměru. Jsou složeny z členů občanského sdružení a zanikají po splnění zadaného konkrétního úkolu. Jejich složení a úkoly stanoví členská schůze občanského sdružení.

 

VII.
Příjmy sdružení

Celkový příjem občanského sdružení tvoří:
– příjmy z členských příspěvků,
– sponzorské dary,
– dary členů občanského sdružení,
– dotace z veřejných rozpočtů,
– výnosy z vlastního majetku,
– výnosy z činnosti občanského sdružení prováděné v souladu s naplňováním cíle a posláním sdružení podle platných právních předpisů.
Příjmy občanského sdružení budou vždy využívány v souladu s jeho cíli a posláním. Předseda občanského sdružení hospodaří samostatně ve věcech nepřesahujících částku 5000,- Kč (200,- €). K platnosti právních úkonů týkajících se majetku v hodnotě nad 5000,- Kč (200,- €) je třeba souhlasu členské schůze občanského sdružení. Předseda občanského sdružení i mimo případy dlouhodobé nepřítomnosti může zmocnit místopředsedu občanského sdružení k jednotlivým úkonům, ke kterým je oprávněný z těchto stanov. O náležitostech takovéhoto zmocnění platí obecná ustanovení občanského zákona. O všech těchto shora uvedených postupech musí být informována členská schůze na svém nejbližším jednání, stanoveným VHČ na příslušný kalendářní rok.

 

VIII.
Hospodaření občanského sdružení

Hospodaření občanského sdružení se řídí těmito zásadami:
1.Občanské sdružení vede účetnictví o stavu a pohybu majetku, o svých příjmech a výdajích a finančních vztazích dle platných právních norem.
2.Vyúčtování hospodaření za uplynulý kalendářní rok musí být vhodným způsobem dostupné všem členům občanského sdružení, zpravidla na členské schůzi, aby se k němu bylo možno vyjádřit. Připomínky k vyúčtování za uplynulý rok mohou být uplatněny písemně ve lhůtě patnácti dnů od předložení výroční zprávy členské schůzi, nebo ústně na členské schůzi, prostřednictvím předsedy občanského sdružení. Připomínky musí být zodpovězeny, jsou vždy součástí zápisu z členské schůze, který podepisuje předseda občanského sdružení a revizor účtů.
3.Uzavírat smlouvy náleží statutárnímu orgánu občanského sdružení. Pro každý jednotlivý případ může předseda (místopředseda) občanského sdružení po předchozím projednání a schválení členskou schůzí sdružení pověřit některého z členů výboru.
4.V dalších otázkách neupravených těmito stanovami rozhoduje předseda občanského sdružení, po předchozím schválení členskou schůzí sdružení.
5.Výroční zpráva o hospodaření a činnosti občanského sdružení musí obsahovat:
– přehled činností vykonávaných v kalendářním roce, s uvedením vztahu k účelu založení občanského sdružení,
– roční účetní uzávěrku a zhodnocení základních údajů v ní obsažených,
– přehled o peněžních příjmech a výdajích,
– přehled rozsahu příjmů (výnosů) v členění podle zdrojů,
– vývoj a konečný stav účtu,
– stav a pohyb majetku a závazků,
– změny stanov a jiných interních právních předpisů a složení řídících orgánů, k nimž došlo v průběhu příslušného kalendářního roku.
Vložené a poskytnuté finanční prostředky, jiné věci a získané hodnoty se stávají majetkem občanského sdružení. Mohou být použity výlučně k realizaci předmětu činnosti občanského sdružení, jak je vymezen ve stanovách. O všech případných dalších aktivitách v majetkových poměrech občanského sdružení rozhoduje vždy VHČ a mezi jejími jednáními členská schůze občanského sdružení.
Výroční zprávu o hospodaření občanského sdružení podává pokladník občanského sdružení členské schůzi vždy nejpozději do šedesáti dnů po uzavření účetního období.
V dalších otázkách tohoto druhu neupravených stanovami rozhoduje mezi VHČ předseda občanského sdružení po předchozím schválení členskou schůzí sdružení.

 

IX.
Zrušení a likvidace občanského sdružení

1.Občanské sdružení se zrušuje rozhodnutím VHČ, rozhodne-li tak dvoutřetinovou většinou všech členů sdružení. Jinak občanské sdružení zaniká na základě skutečností stanovených právními předpisy. Statutární orgán oznámí zánik občanského sdružení do patnácti dnů příslušnému ministerstvu.
2.Při zániku občanského sdružení se provede jeho likvidace v souladu se vztažnými platnými právními předpisy.

 

X.
Závěrečná ustanovení

Veškerá činnost občanského sdružení se dále odvíjí v souladu s právními předpisy České republiky.
Změny a doplňky těchto stanov lze provádět jen se souhlasem valné hromady členů a to písemnou formou, se změnou zápisu v registru občanských sdružení u Ministerstva vnitra České republiky.

 

Brandýs nad Orlicí, únor 2007.
Schváleno valnou hromadou členů
dne 9. března 2007.

V kategorii Historie

Příspěvek zaslal/a admin on 20.6.2009

Diskuze u toho článku je uzavřena.

Další příspěvky